kurs masażu głowy

Relacja z kursu HMGT

Za nami I edycja kursu HMGT – Holistycznego Masażu Głowy & Twarzy. Jak i podczas innych kursów, tak i tym razem mieliśmy niesłychaną przyjemność i zaszczyt spotkać grupę cudownych osób. Gościliśmy zarówno terapeutów – masażystów nawet z około 20-letnim stażem, jak i osoby zupełnie nie związane z masażem i dopiero rozpoczynające przygodę z uważnym dotykiem. Niezależnie od stopnia zaawansowania w pracy z ciałem każdy znalazł dla siebie zarówno nowe narzędzia do pracy z pacjentami, jak i weekend relaksu i kontaktu z własnym ciałem – czas dla samego siebie. Jest to niezwykle cenne w codziennym biegu, w szczególności, że często „szewc bez butów chodzi”, czyli terapeuci – masażyści zapominają zadbać o samych siebie.

Dla mnie osobiście uczestniczenie w kursach Krzysztofa jest cennym doświadczeniem również z innych względów. Mam okazję zobaczyć go, jak masuje – każdemu uczestnikowi stara się dać choć odrobinę swojego masażu, będąc w 100% obecnym i zaangażowanym dla tej osoby w danym momencie, pomimo grupy osób dookoła. Obserwuję go, jak uczy, jak dojrzewa w tym uczeniu, jak z nauczyciela zmienia się w mentora. Pokazuje nie tylko techniki masażu, wskazuje inną ścieżkę życia, przypomina by zwolnić, by być obecnym, by oddychać. Wooooolniej… Oddychaj… Bądź obecny… – to były hasła najczęściej przewijające się podczas każdego z kursów. Dotykanie drugiego człowieka, to zaszczyt. Dotykaj z szacunkiem, uważnością, ciekawością, otwartością, jakbyś odkrywał nowe lądy, czytał mapę życia i doświadczeń, kryjącą się w ciele Istoty, która przyszła do Ciebie na masaż.

Obserwuję, jak uczestnicy kursów się zmieniają. Jak oni dojrzewają… jak stopniowo zwalniają, stają się obecni, nie pozwalają, aby myśli związane z codziennością zakłócały uzdrawiający dotyk, jakim obdarowują drugą osobę. Choć to tylko 2 dni kursu, to uczestnicy wyjeżdżają inni, odmienieni. Mam cichą nadzieję, że wyniosą z tych kursów właśnie tą uważność, obecność, spowolnienie i przeniosą to także na inne aspekty swojego życia, co korzystnie przełoży się na pracę w gabinecie. Terapeutyczny, głęboko relaksujący, transformujący masaż, czy to głowy czy całego ciała, to nie jest zbiór technik, nawet tych technicznie najlepiej wykonywanych. Jest to przede wszystkim obecność, uważność, oddech, świadomy dotyk.. a dopiero później technika.
– Beata

Migawki z kursu na YouTube

Zapraszam do obejrzenia krótkich migawek z kursu na naszym kanale YouTube Sztuka Uważnego Dotyku

– Beata –

Artykuły i relacje z HMGT

2 thoughts on “Relacja z kursu HMGT”

  1. Pingback: Kurs HMGT czy Kobido - Sztuka Uważnego Dotyku

  2. Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this web page. I wound up inside your weblog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back once again inside the potential to check out your blogposts down the road. Thanks!

Comments are closed.