Organizm człowieka jest tak niesamowicie zbudowany, że ma wiele mechanizmów zdolnych do uzdrawiania samego siebie. Jednymi z takich mechanizmów są zbadane i udokumentowane projekcje odruchowe na głowie, twarzy, uszach, dłoniach i stopach. Projekcje odruchowe wykorzystuje terapia narzędziowa. Najprościej rzecz ujmując są to mapy organizmu zobrazowane na:
- twarzy wg Buan Quoc Chau;
- głowie wg Yamamoto – projekcje nerwów czaszkowych;
- małżowinach usznych wg Paula Nogiera (system zachodni) i TCM (system wschodni);
- dłoniach – Su Jok;
- stopach.
Stymulacja punktów biologicznie aktywnych
Na tych częściach ciała są wyznaczone obszary oraz punkty akupunkturowe, które odpowiednio stymulowane regulują pracę przyporządkowanych sobie narządów, układów, tkanek. Można je stymulować poprzez głęboki masaż i uciskanie palcami lub przy użyciu odpowiednich narzędzi lub też stosując akupunkturę, czyli nakłuwanie odpowiednimi igłami. Terapie narzędziowe, czyli oddziaływanie narzędziami na punkty biologicznie aktywne wywołują reakcje miejscowe w postaci przekrwienia skóry, wzrostu temperatury, innego odczuwania bólu, zmiany wielkości potencjału elektrycznego i oporności. Powstające w ślad za tym odzwierciedlone reakcje organizmu wpływają z kolei na stan receptorów obwodowych i tkanek w obszarze oddziaływania.
Odpowiedź ciała na terapię narzędziową
Różne odcinki skóry w różny sposób reagują na stymulację, co uwarunkowane jest występowaniem procesów degeneracyjnych w narządach wewnętrznych, w kręgosłupie, korzonkach nerwów rdzeniowych, w tkance nerwowej. Normalna reakcja skóry na oddziaływanie to równomierne zaczerwienienie. W stanach przedchorobowych (proces zapalny) pojawiają się odcinki skóry mocno zaczerwienione i z wysoką temperaturą. Przy procesach chronicznych z degeneracją charakterystyczne są miejsca na skórze wyraźnie blade, z obniżoną temperaturą i odczuwaniem bólu. Podczas kolejnych sesji terapii narzędziowej następuje odbudowanie stref patogennych. Jednocześnie ma miejsce zdrowienie narządów wewnętrznych, któremu towarzyszy normalizacja koloru tych odcinków na skórze, które odpowiadają strefom innerwacji tych narządów.
Aurikuloterapia
Na przykładzie uszu punkty refleksyjne małżowin usznych są bezpośrednio powiązane z układem nerwowym, a pośrednio z narządami i organami, których projekcje znajdują się na małżowinach. Punkty te, a czasami całe strefy są bolesne wtedy, gdy w odpowiadającym im narządzie/organie również występuje ból/dysfunkcja. Fenomen ten wynika z budowy układu nerwowego i jego złożonej sieci połączeń. Punkty uszne połączone są z pozostałymi obszarami ciała poprzez drogę rdzeniowo–wzgórzową oraz układ siatkowaty. W ten sposób małżowina uszna niczym lustro odzwierciedla stan całego ustroju, wskazując poprzez nadwrażliwość i ból, a nawet zmiany strukturalne, w jakim miejscu ustroju doszło dysfunkcji. Uciskając wrażliwe punkty na małżowinach można regulować funkcje ustroju i łagodzić dolegliwości.
Projekcje odruchowe w HMGT
Projekcje odruchowe wykorzystuję np. podczas Rytuału Lakszmi Zen, gdzie głęboki masaż głowy, twarzy, uszu, dłoni jest skupiony również na jego holistycznym leczniczym działaniu. Rozwinięte przeze mnie w tym masażu techniki i sposób pracy nauczam podczas kursów HMGT – Holistycznego Masażu Głowy i Twarzy. Dzięki odpowiedniemu połączeniu pracy na strefach aktywnych biologicznie z technikami głęboko odprężającymi HMGT wywołuje:
- poprawę krążenia i przepływu energii życiowej przez meridiany;
- aktywację przywspółczulnego układu nerwowego, przyczynia się do tego m.in. regulacja jednego z najistotniejszych dla równowagi psychofizycznej nerwu czaszkowego X–ego, czyli nerwu błędnego;
- dokrwienie i odżywienie struktur skórno–mięśniowych;
- wspomaganie korygowania pozycji głowy i barków w wadach postawy;
- poprawę kontaktu z własnym ciałem i swoja Jaźnią;
- redukcję mentalnych ograniczeń i lęków;
- wspomaganie leczenie depresji, nerwic, stanów lękowych, wyczerpania;
- wspomaganie procesu wychodzenia z traum różnego rodzaju i pochodzenia;
- przywrócenie wewnętrznego spokoju, harmonii oraz większa swoboda wyrażania siebie;
- tonizowanie funkcji wszystkich układów ustroju;
- wyciszenie umysłu;
- poprawę samopoczucia psycho-fizycznego;
- uwalnianie stłumionych emocji „zamrożonych” w ciele;
- desomatyzację wewnętrznych konfliktów psychicznych (somatyzacja to manifestacja konfliktów psychicznych w ciele jako napięcia i zaburzenia funkcjonalne);
- działanie estetyczne – efekt odmłodzenia;
- poprawę komfortu somatycznego i psychicznego – rozluźnienie napięć w obrębie twarzy, głowy, karku, ramion i barków oraz często towarzyszące uczucie zrzucenia ciężaru psychicznego z głowy i barków;
- lepsze ukrwienie skóry, redukcja zmarszczek i bruzd.
Terapia narzędziowa w wymiarze klinicznym
Projekcje odruchowe i terapię narzędziową wykorzystuję także w wymiarze klinicznym z pacjentami z dolegliwościami chronicznymi. W gabinecie łączę różne techniki pracy w zależności od potrzeb pacjenta. Najczęściej zaczynam od narzędziowego rozluźniania tkanek miękkich. Jeśli jest potrzeba dalszej pracy, to sięgam po inne terapie odruchowe. Przy wielu dolegliwościach bardzo dobre efekty przynosi aurikuloterapia, czyli praca na uszach. Pracuję również w oparciu o metody Dien Chan, Yamamoto, Su Jok, Gua Sha, klawiterapię i inne.
Krzysztof