Wpływ Holistycznego Masażu Głowy i Twarzy na organizm

Wpływ HMGT na organizm

Holistyczny Masaż Głowy i Twarzy (HMGT) obejmuje głowę, twarz, dekolt, ramiona, barki i kark. HMGT jest spójnym i kompletnym połączeniem pracy na powięzi i punktach spustowych, akupresury opartej na refleksoterapii stref projekcyjnych obejmujących: głowę, twarz i małżowiny uszne oraz na punktach akupunkturowych na przebiegu meridianów głowy i ramion. Jaki jest zatem wpływ HMGT na organizm?

Wpływ HMGT na organizm
 • poprawa krążenia i przepływu energii życiowej przez meridiany;
 • aktywacja przywspółczulnego układu nerwowego, odpowiedzialnego za odprężenie, relaks i regenerację;
 • dokrwienie i odżywienie struktur skórno–mięśniowych;
 • redukcja nadmiernych napięć;
 • wspomaganie korygowania pozycji głowy i barków w wadach postawy;
 • poprawa kontaktu z własnym ciałem i swoja Jaźnią;
 • redukcja mentalnych ograniczeń i lęków;
 • poprawa samopoczucia; – wspomaganie leczenie depresji, nerwic, stanów lękowych, wyczerpania itp.
Cel i efekt HMGT

Uwalnianie napięć somatycznych -> reset mentalny -> odprężenie psychiki -> pogłębienie odprężenia ciała -> uwalnianie głębszych napięć somatycznych -> itd.

Szczególną cechą jest płynne połączenie wszystkich technik w oparciu o praktykę uważności i współodczuwanie, prowadzące do głębokiego odprężenia psychiki poprzez redukcję napięć w obrębie OUN i aktywowanie części parasympatycznej układu autonomicznego. Stymulacja punktów aktywnych biologicznie, które powiązane są z całą resztą ciała (narządami, mięśniami i układami) poprzez meridiany i odruchowe łuki nerwowe skórno-trzewne, przyczynia się do regulacji funkcji całego ustroju na poziomie organicznym, co przekłada się także na funkcje psychiki. Kiedy uda nam się osiągnąć ten efekt, to działa on jak pozytywne sprzężenie zwrotne, czyli pogłębienie odprężenia ciała pogłębia relaks psychiczny, który dalej przyczynia się do pogłębienia odprężenia ciała na głębszych poziomach itd.

Mechanizmy działania HMGT

Części ciała, w których znajdują się projekcje ciała ludzkiego wykorzystywane w HMGT to:

 • głowa (ośrodki ruchowe i czuciowe – na czubku głowy łączą się wszystkie główne meridiany, projekcje ciała wg Yamamoto); na głowie znajdują się punkty powiązane z 12 parami nerwów czaszkowych, stanowiące część AUN (autonomicznego układu nerwowego), których stymulacja reguluje funkcje tych nerwów;
 • twarz (projekcje całego ciała wg prof. Bui Quoc Chau); mięśnie mimiczne twarzy są ściśle powiązane z naszą psychiką i stanem umysłu; o tyle o ile łatwo można nauczyć się kontrolowania mowy ciała, o tyle ciężko jest kontrolować odruchy mimiczne, stąd m.in. powiedzenia: „wypisane miał na twarzy”, „zblednieć ze strachu” itp.;
 • uszy (na uszach znajduje się ok. 270 punktów akupunkturowych, które posiadają neurologiczne powiązania z całym ciałem. Ojcem współczesnej aurikuloterapii/aurikulopunktury jest francuski neurolog Paul Nogier, który naukowo potwierdził neurologiczne zależności wszystkich układów ciała z małżowinami usznymi;
 • dłonie (kolejne części ciała, na których znajdują się projekcje całego ciała ludzkiego oraz zakończenia 6 meridianów głównych: Płuc, Osierdzia, Jelita Grubego, Jelita Cienkiego, Potrójnego Ogrzewacza);
 • stopy (na podeszwach i grzbietach stóp znajdują się projekcje całego ciała; na stopach znajdują się zakończenia 6 głównych meridianów przechodzących przez najważniejsze organy ustroju: meridian Żołądka, Wątroby, Śledziony–Trzustki, Pęcherza Moczowego, Pęcherzyka Żółciowego (ich zakończenia/początki znajdują się na palcach), Nerek (jako jedyny wychodzi ze środka podeszwy stopy). Możemy domknąć rytuał HMGT trzymając przez chwilę stopy osoby, z którą pracujemy, aby „ściągnąć ją z powrotem na ziemię”, czyli dać poczucie ugruntowania, równoważąc energie Yin z Yang, czy też subtelne energie psychiczne (eteryczne) z ziemską energią (materialną).

Wpływ HMGT na organizm przejawia się w aktywizowaniu przywspółczulnej część AUN, przywracając – obecnie często zachwianą równowagę między układem sympatycznym (współczulnym), a parasymapatycznym (przywspółczulnym), które działają względem siebie antagonistycznie (przeciwstawnie). Przyczynia się do tego m.in. stymulacja jednego z najistotniejszych dla równowagi psychofizycznej nerwu czaszkowego X–ego, czyli nerwu błędnego.

Właściwie prowadzona sesja HMGT pozwala uwolnić głęboko stłumione emocje, prowadząc do wewnętrznej integracji i poprawy kondycji psychicznej, co przekłada się na postawę ciała i większą samoakceptację. Z tego powodu szkolenie jest skierowane przede wszystkim do tych terapeutów, którzy chcieliby uzupełnić swój warsztat o narzędzia pozwalające na pracę na głębszym poziomie niż tylko biomechaniczny/somatyczny, mając świadomość tego, że kondycja psychiczna pacjentów – zwłaszcza psychosomatycznych – odgrywa istotną rolę w odzyskiwaniu sprawności i zdrowia.

Poczytaj więcej: