Leczniczy Masaż Mięśniowo-Powięziowy (Deep Tissue Massage), czyli inaczej Masaż Tkanek Głębokich (MTG). Masaż wg szkoły Arta Riggsa jest formą terapii mięśniowo-powięziowej, nastawioną na przywrócenie prawidłowej ruchomości tkanek. Masaż ten jest wyjątkowo skuteczny, a jego efekty odczuwalne są już po pierwszym zabiegu jako większe uczucie komfortu, poprawa zakresu ruchu oraz zmniejszenie bólu.
Co to jest Leczniczy Masaż Mięśniowo-Powięziowy?
Masaż Tkanek Głębokich jest to jedna z najbardziej skutecznych form masażu leczniczego. Ten rodzaj pracy jest podejściem typowo terapeutycznym nastawionym na redukcję dolegliwości bólowych. Wykorzystuje też specjalne pozycje ułożeniowe, które w połączeniu z pracą tkankową, mają ogromną zdolność zwiększania zakresów ruchu stawów i tkanek. To wszystko sprawia, że jest to jedna z bardziej efektywnych form terapii w przypadkach dolegliwości chronicznych i przeciążeniach statycznych.
Masaż tkanek głębokich zwany też masażem głębokim opiera się na warstwowej pracy tkankowej, prowadzącej do uwolnienia (rozluźnienia) utrzymujących się nieprawidłowych napięć w ciele człowieka. Metoda pozwala w sposób energooszczędny i bardzo skuteczny wpłynąć na stan napięcia mięśniowego i powięziowego przy dysfunkcjach narządu ruchu i wadach postawy. Masaż głęboki bardzo często rozumiany jest w sposób błędny i utożsamiany z silną oraz bolesną pracą na mięśniach. W rzeczywistości metoda nie wiąże się z wywieraniem mocnego nacisku na tkanki, nie wymaga od terapeuty dużej siły, natomiast może być delikatna i łagodna. Każdy ruch wykonywany jest bardzo powoli, z ogromną precyzją i odpowiednio dobraną siła nacisku. Masaż tkanek głębokich jest bardzo skuteczny i efektywny, a jego rezultaty zauważalne są już po krótkiej sesji.
Cel zabiegu
W pracy na tkankach głębokich podstawowym celem nie jest przyjemność, lecz zmiana struktury i ruchomości tkanek. Praca jest bardzo powolna i dokładna, co daje czas na fizjologiczna odpowiedź tkanki i jej przystosowanie do nowych warunków. Długotrwałe korzyści płynące z masażu jak: zmniejszenie bólu, zwiększenie zakresów ruchu i stopnia rozluźnienia mięśni, poprawa postawy ciała, zwiększenie gibkości i jakości ruchu sprawiają, że techniki masażu tkanek głębokich są jedną z najbardziej cenionych metod walki z nieprawidłowymi wzorcami napięć w ciele człowieka.
Charakterystyka MTG
Masaż ten wykonuję bez środków poślizgowych, lub z bardzo niewielką ilością oleju do masażu, jeśli naskórek jest wysuszony i podatny na uszkodzenia. Tempo masażu jest bardzo wolne. Zapobiega to bólowi oraz obronnemu napięciu mięśni przy głębokich ruchach. Stosuje się nacisk skośny. Pozwala to na rozciąganie tkanki, a nie jej ściskanie. Istotna jest praca zarówno na brzuścach mięśniowych, jak i na ścięgnach. Masaż tkanek głębokich stosuję w połączeniu z innymi technikami rozluźniającymi mięśnie. Do masażu używam palców, kostek, pięści, łokcia i przedramienia. Czas trwania masażu zależy od obszaru poddawanego zabiegowi oraz tempa fizjologicznej odpowiedzi tkanek (rozluźnienie). Następnego dnia po zabiegu pacjent może odczuwać pogorszenie stanu zdrowia, kolejne dni przynoszą zdecydowaną poprawę.
Komu może pomóc MTG?
Jest idealną formą pracy dla osób cierpiących na dolegliwości bólowe z powodu swojej pracy, lub nieprawidłowych nawyków ruchowych. Sprawdza się również u sportowców wymagających ekstremalnej elastyczności tkanek, aby nie dochodziło u nich do urazów przeciążeniowych. Masaż Mięśniowo-Powięziowy może być stosowany jako zabieg prewencyjny u osób aktywnych fizycznie. Szczególnie polecamy go osobom lubiącym mocniejszy dotyk.
Przeciwwskazania do stosowania MTG
- ostre stany zapalne stawów i ścięgien;
- stany chorobowe przebiegające z wysoką temperaturą ciała;
- przerwanie ciągłości skóry;
- krwotoki lub możliwość ich wystąpienia;
- zmiany dermatologiczne;
- świeże zakrzepy;
- tętniaki;
- nowotwory.
Niektóre z wymienionych przeciwwskazań są tak zwanymi przeciwwskazaniami względnymi. Oznacza to, że w przypadku ich wystąpienia jest możliwość przeprowadzenia sesji masażu, natomiast zalecana jest szczególna ostrożność. W przypadku wątpliwości, co do możliwości korzystania z zabiegu na skutek występujących problemów zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Podsumowanie
Masaż tkanek głębokich jest metodą pracy z pacjentem skupiającą się na przywracaniu prawidłowego stanu napięcia mięśni w głębszych warstwach ciała. Wbrew powszechnym opiniom nie jest zabiegiem twardym, mocnym i bolesnym. Wszystkie ruchy wykonuję wolno i precyzyjnie, z odpowiednią siłą nacisku dobraną indywidualnie do napięcia tkanek w ciele pacjenta. Przynosi doskonałe rezultaty w przypadku problemów o charakterze przewlekłym. Już jedna sesja masażu potrafi przynieść zauważalne efekty. Skuteczność masażu tkanek głębokich potwierdzona jest między innymi w zespołach bólowych barku, bólach dolnego odcinka kręgosłupa, napięciowych bólach głowy oraz wielu innych. Zapraszam na masaż głęboki.