Powięziowe Terapie Manualne

Strukturą która utrzymuje nasze ciało w znanej nam formie to system powięziowy. Powięź ma kontakt z każdą częścią naszego ciała, łączy wszystko w jedną całość, umożliwia płynność ruchów, wspiera działanie i regenerację poszczególnych części naszego ciała, przekazuje bodźce, uczestniczy w procesie detoksykacji. Jeśli płynność ruchów w naszym ciele jest zaburzona, zakresy ruchu ograniczone i towarzyszą temu dolegliwości bólowe, to pomocna jest powięziowa terapia manualna i rozluźnić napiętą powięź.

Powięź jest tkanką łączną, elastyczną błoną, zbudowaną głównie z włókien kolagenowych i elastynowych oraz miofibroblastów, posiadających zdolność kurczenia się. Otacza większość tkanek w ciele i łączy je ze sobą niczym nieskończona sieć. To nasz najbogatszy organ zmysłu. Posiada zdolność do kurczenia się niezależnie od mięśni, które otacza i reaguje na stres bez naszego świadomego polecenia. Oznacza to, że powięź wpływa na nasz ruch, poprawiając go lub pogarszając, czym może nasilać dolegliwości bólowe.

Pod wpływem urazu czy przeciążenia może dojść do nadmiernych napięć w obrębie układu mięśniowo-powięziowego. Nadmiernie napięta powięź ma ograniczoną ruchomość względem mięśnia i często miejsce to jest tkliwe i bolesne. Jeśli tak się nie dzieje dochodzi do kompensacji obciążających w mniejszym bądź większym stopniu cały układ. Utrzymujący się stan zaburzonego ślizgu (densyfikacji), pogłębia stan przeciążenia, przyczyniając się do pogłębiania patologii układu motorycznego, a także wisceralnego (narządów wewnętrznych), ponieważ powięź otacza także narządy. Mówiąc prościej zaburzony ślizg powięziowy daje odczucia bólowe. Bardzo pomocne jest wtedy powięziowa terapia manualna, która rozluźnia densyfikacje, przywracając prawidłowy ślizg warstw powięzi względem siebie. Skutkuje to zmniejszeniem dolegliwości bólowych, zwiększeniem zakresów ruchu oraz znacznie lepszym samopoczuciem.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2